Životopis Anděly Zaoralové

  • Anděla Zaoralová se narodila 4. 2. 1921 v malé vesnici Písty (dnes součást Budyně n. Ohří). Její oba rodiče byli velcí čtenáři, a rovněž i šachisti. Žili spolu v docela hezkém domečku v obci Slatina pod hradem Hazmburk. Ten si její rodiče sami postavili a celý život až do začátku světové války na něj spláceli hypotéku.
  • Ve svých 15 letech nastoupila Andělka k firmě Baťa do Zlína jako dělnice a později (po absolvování obchodní školy při zaměstnání) jako úřednice.
  • V roce 1940 se vdala za Karla Zaorala (roč. 1916) a po narození syna Káji o rok později zůstala v domácnosti.
  • Po válce se s manželem Karlem rozhodli přestěhovat do pohraničí v severních Čechách, konkrétně do Teplic, kde manžel nastoupil jako podnikový hospodář do tehdejších Stalinových závodů v Záluží u Litvínova (později Chemopetrol Litvínov).
  • V roce 1950 se Anděle Zaoralové narodila dcera Iva, moje maminka. Již v roce 1952 nastoupila opět do zaměstnání a to konkrétně do Sdružení komunálních podniků (SKP) jako zástupce vedoucí Divadelní kavárny a později v centrále podniku jako účetní. 
  • V důsledku onemocnění malé dcery Ivanky na průdušky se rodina na podzim 1953 přestěhovala do Pardubic, kde babička Andělka nastoupila jako sekretářka v pardubické pobočce Státní pojišťovny. Velmi brzy však vážně onemocněla s ledvinami a musela od podzimu 1954 absolvovat léčbu na urologickém oddělení Tuberkulosní léčebny na Pleši.
  • Během pobytu v Pardubicích, kde rodina zůstala do roku 1960, babička Andělka pracovala nejprve v prodejně knih a poté v knihovně. Zde se věnovala mj. dětským čtenářům a za svůj příkladný vztah k nim byla i oceněna v podobě "uznání vzorné vedoucí knihovny a veřejně činné osoby v oblasti kultury." Svou práci však mohla, vzhledem k přetrvávajícím zdravotním potížím, vykonávat jen na částečný úvazek.
  • Poté co syn Karel získal zaměstnání v Československé televizi, se rodina v roce 1960 přestěhovala do Prahy. Zde Andělka pracovala v letech 1962 - 67 jako hospodářka na hned několika základních školách v Praze - Strašnicích. Ve své práci však byla velmi limitována svým nelepšícím se zdravotním stavem. V roce 1966 tak musela absolvovat svou první operaci ledvin. Po krátkém zaměstnání ve společnosti Strojexport coby provozní referentka odbytu byla v roce 1968 nucena nastoupit do invalidního důchodu a v roce 1971 pak absolvovat druhou operaci ledvin.
  • Po ní a celé řadě léčebných pobytů v Mariánských lázních se zdravotní stav Andělky Zaoralové částečně zlepšit a ona mohla nastoupit alespoň na krátkodobé brigády. V roce 1972-73 to bylo třeba na Ministerstvo financí, kde pracovala v oddělení ekonomických informací na přípravě statistiky kultury za předchozí období. Od konce 70. let pak pracovala na částečný úvazek ve Filmovém podniku hl. města Prahy nejprve jako ekonom a později coby provozní referent kina (přesněji řečeno pokladní kina). V již zmiňovaných Mariánských lázních pak během léčebných pobytů, které trvaly zpravidla tři až čtyři měsíce, pracovala Andělka ve Výzkumném ústavu balneologickém jako asistentka primáře.
  • Ani ve svých 70 letech babička Andělka nezahálela. Pro své skvělé organizační schopnosti byla v roce 1990 oslovena radnicí na Praze 10, aby dělala vedoucí samosprávy Klubu důchodců Karpatská. V této funkci působila skoro 10 let a organizovala různé přednášky či autobusové výlety pro zdejší seniory. Pro své bezprostřední a přívětivé chování i značnou výřečnost, si velmi rychle získala oblibu druhých lidi, kteří ji měli moc rádi.
  • Velmi ji měli rádi též její vnuci, kterých měla celkem čtyři. Nejstaršímu z nich Romanovi Zaoralovi se velmi věnovala zejména době jeho raného dětství, kdy s ním několikrát pobývala na rekreaci v Harrachově. Později byli spolu třeba i v Bulharsku. Dalšími jejími vnuky jsou Martin Zaoral a bratři Jan a Petr Bezděkovští. Všechny vnuky se Andělka snažila vést k lásce k literatuře a ke kultuře.
  • Od roku 1992 se začala Andělka Zaoralová (spolu se svým manželem i vnuky Honzou a Petrem) účastnit bohoslužeb ve sboru Praha-Smíchov Církve adventistů sedmého dne. Dne 17. 6 1994 byli Andělka se svým vnukem Honzou společně pokřtěni. Společenství sboru Praha-Smíchov si babička Andělka velmi oblíbila a cítila se v něm velmi dobře. Kromě účasti na samotných bohoslužbách se s manželem Karlem účastnili aktivit místního oddělení seniorů, kam patřila společná setkávání o víkendech, vystupování s pásmem recitací a písní na odpoledních programech místního sboru nebo letní společné rekreace.
  • V dubnu 2000 oslavila babička Andělka s dědečkem Karlem v modlitebně CASD Praha-Smíchov diamantovou svatbu. Brzy poté však onemocněla na rakovinu žaludku a dne 21. 9. téhož roku zemřela. 
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky